Kurs - Aplikacje na Androida

Napisać aplikację na Androida i zamieścić ją w Google Play staje się marzeniem wielu młodych ludzi. Postanowiłem napisać krótki kurs odwołując się do strony projektu APP INVENTOR. Móglbym w tym miejscu po prostu zaproponowac przeniesienie sie na tę stronę, ale postanowilem napisać coś w rodzaju przewodnika po tamtym portalu, by ułatwić pracę tym, którzy nie nabyli jeszcze biegłości w czytaniu tekstów w języku angielskim.

Kurs - Aplikacje na Androida

Lekcja 1

czyli: Instalujemy środowisko do tworzenia aplikacji na Androida

Przygotowanie środowiska polega na:

  1. wykonaniu instalacji JAVA,
  2. sprawdzenie poprawności instalacji JAVA,
  3. wykonaniu instalacji programu App Inventor Setup.
Następnie przechodzi się do portalu APP INVENTOR, gdzie będzie się odbywało tworzenie aplikacji i ich zapamiętywanie.

Instalacja JAVA
sprawdzenie poprawności instalacji JAVA
Jeżeli Note Pad nie zadziałał, to znaczy, że nie udała się instalacja JAVA. Należy instalację powtórzyć.
Instalacja App Inventor Setup
Zakładam, że test działania Note Pad sie powiódł, a twój system operacyjny to WINDOWS. Instalacja będzie miała następujący przebieg:

Instalacja zakończona. W następnej lekcji będziemy tworzyć pierwszą aplikację.

Kurs - Aplikacje na Androida

Lekcja 2

czyli: Poznajemy narzędzia App Inventor

Po zalogowaniu znalazles się na stronie, która sluży do projektowania przede wszystkim wyglądu aplikacji. Narzędzie to nazwywa się Projektant (Designer). Ekran sklada się ona z trzech obszarów.

Z lewej strony znajduje się lista, z której można wybierać obiekty do zbudowania aplikacji.
W środku znajduje się obszar, na którym budowana będzie aplikacja. Klikając w obiekt, który znajduje się na liście, można go przeciągnąć w obszar tworzenia aplikacji powodując, że staje się on częcia aplikacji.
Z prawej strony znajduje się spis właściwosci (cech), które posiada wybrany obiekt.

Czym jest tajemnicze pojęcie "obiekt"? Czy slyszelicie o UFO, czyli Niezidentyfikowanych Obiektach Latających? Użyte w tym pojęciu slowo "obiekt" bardzo dobrze tlumaczy pojemnosć znaczenia tego slowa. Nie wiadomo czy to statek kosmiczny, czy zjawisko pogodowe, a może jakies zludzenie. Zatem można powiedzieć, że obiekt to takie COS. Po tych kosmicznych dywagacjach, przenosząc się na obszar urządzenia takiego jak smartfon, należy powiedzieć, że obiektem może być cokolwiek, co znajdzie się na jego ekranie, także dźwięki jakie on wyda, czy urządzenia w jakie jest wyposażony (kamera, czujnik GPS).

Drugim narzędziem slużącym do budowania aplikacji jest Edytor Bloków (Blocks Editor). Aby otworzyć to narzedzie, należy przycisnąć przycisk "Open the Blocks Editor", który znajduje się w poziomym menu strony Projektanta (Designer). Jest to rodzaj dużego okna, którego otwarcie następuje poprzez zainstalowany wcześniej App Inventor Setup. Ponieważ jest to program napisany w JAVA, zanim pojawi się ekran Edytora Bloków, przeglądarka może nam wyslać ostrzeżenia i zadać pytania, czy jestesmy pewni, że chcemy uruchomić ten program. Edytor Bloków sluży do okreslania dzialań jakie mają wykonywać elementy aplikacji. jego ekran sklada się z dwóch częsci.

Z lewej strony znajdują się listy komponentów, z których można budować działania aplikacji. Znajdują się tu obiekty, które wybraliśmy na ekranie Projektanta oraz czynnosci, które mogą być wykonywane z obiektami.
Większą częsć ekranu zajmuje obszar, na który będą przenoszone obiekty i czynnosci. Skladanie obiektów i czynnosci nie jest niczym innym jak pisaniem funkcjonalnoci aplikacji czyli programowaniem. Specyfiką tego narzędzia jest jednak to, że nie uzywa się tutaj języka programowania, a stosuje się narzędzie, które operuje elementami przypominającymi puzle.

Kurs - Aplikacje na Androida

Lekcja 3

czyli: Tworzymy pierwszą aplikację

Pierwszą aplikacją, którą proponuje portal APP INVENTOR, to mialczący kotek. Aplikacji nadano nazwę "Hello Purr" co można rozumieć jako "Czesc Mruczku".

Powrót